ردیاب شرکت ESRI و کاربرد آن در نظافت معابر شهر Sandy City

شهر سندی سیتی

شهر سندی سیتی در بخش جنوبی سالت لیک ولی (Salt Lake Valley) قراردارد. این شهر در میان رشته کوههای Wasatch و در کنار پیست اسکی بین‌المللی یوتا واقع شده است. سندی سیتی ششمین شهر بزرگ یوتا می‌باشد. با جمعیتی در حدود 87000 نفر، مساحتی در حدود 60 کیلومتر مربع را در بر گرفته است. مجموع شبکه معابر این شهر در حدود 300 مایل(در حدود 480 کیلومتر) می‌باشد.

شهرداری سندی سیتی

شهرداری سندی سیتی مانند دیگر شهرداریهای موجود در کشور آمریکا، مسئول حفظ نظافت و ایمنی معابر می‌باشد. این کار به نوبۀ خود دارای مسائل و مشکلات خاص خود است.

sandy city site

سایت شهرداری سندی سیتی

واحد خدمات عمومی شهرداری سندی سیتی

خدمات عمومی شهر سندی سیتی

خدمات عمومی شهر سندی سیتی

واحد تسهیلات عمومی شهرداری سندی سیتی

واحد تسهیلات عمومی این شهرداری دارای ماشینهای برای حفظ و کنترل زیر ساختهای سیستم آبرسانی شهر و همچنین زهکشی آب حاصل از طوفانها می‌باشد. کارکنان واحد تسهیلات عمومی شهرداری به صورت منظم از چاههای آب موجود در شهر، بازرسیهای لازم را انجام می دهند. این بازرسیها برای اطمینان حاصل کردن از سالم بودن آب آشامیدنی مردم انجام می‌شود. آنها همچنین مسئول تعمیر و نگهداری چراغهای روشنایی موجود در معابر هستند.

ضرورت سیستم ردیاب ناوگان

در طول تمام مدت شبانه روز وسایل نقلیه این دو واحد از شهرداری در سطح شهر حضور دارند. و مشغول سرویس دهی به شهروندان در سطح بالایی از استانداردهای قابل قبول می‌باشند. هر دوی این واحد های شهرداری سندی سیتی، اهمیت و ضروریت ردیابی ناوگان های مربوط به خودشان در سطح شهر را بوسیله سیستمهای ردیاب AVL (Automatic Vehicle Location) ، را به خوبی درک کرده‌اند. این کار بخاطر کنترل ناوگان خودروهای مخصوص این واحدها و اطمینان حاصل کردن از عملکرد موثر زیر مجموعه خودشان با رعایت کلیه اصول ایمنی مربوط به شهروندان و کارکنان خود می‌باشد. با این شرایط به نظر می‌رسد که یکی از راه حلها، استفاده از سیستم ردیاب است که بتواند بصورت همزمان موقعیت وسایل نقلیه را نمایش دهد و کلیه اطلاعات مربوط به مسیرهای تردد این خودروها را برای بازبینی و انجام تحلیلهای احتمالی در خود نگاه دارد.

سیستم ردیاب ناوگان قدیمی

در ابتدای امر سیستم ردیاب شهرداری این شهر، توسط یک شرکت خصوصی تهیه و راه اندازی شد و این کار باعث گردید واحد مدیریت شهرداری بتواند موقعیت و سرعت و جهت حرکت وسایل نقلیه خود را بصورت همزمان مشاهده نمایند. اما مشکلی که در آن موقع وجود داشت هزینه های ماهانه ای بود که شهرداری بابت این خدمات به آن شرکت خصوصی می بایست پرداخت می کرد. مشکل دیگر مالکیت بر داده های حاصل شده از ردیاب ها بود. مهمتر از همه آنها سیستم حفظ تاریخچه داده های مربوط به این ردیاب ها بود. که فقط می توانست به مدت 8 ساعت نگهداری شود. و این مسئله در انجام آنالیز های مختلفی که قرار بود بر روی این داده ها انجام شود، دچار اشکال می کرد. این مسائل، مسئولین را بر این وادار نمود، که شهرداری خود می بایست امکان در اختیار داشتن امکان ذخیره بلند مدت و دسترسی بدون محدودیت به داده های حاصل از این ردیاب ها برای مشاهده و انجام آنالیز ها در اختیار داشته باشد.

سیستم ردیاب ناوگان شرکت ازری

پس از بررسی دقیق گزینه های پیش روی این شهرداری برای حل این معضلات، آنها تصمیم گرفتند که از سرور ردیابی Esri Tracking Server بعنوان بهترین گزینه ممکن برای استفاده از ردیابی وسایل نقلیه شهرداری استفاده کنند و برای این تصمیم نیز 2 دلیل مهم داشتند که عبارتند از:

  • امکان مشاهده همزمان نتایج

  • امکان ذخیره داده‌ها

شهرداری این شهر در فوریه 2012، با استفاده از Esri Tracking Server این امکان را پیدا کرد، که با اضافه کردن خودرو های جدید به ناگان حمل و نقل خود، امکان ذخیره، مشاهده و بررسی داده های حاصل از خودرو های جدید را نیز داشته باشد. ترکیب امکانات فوق العاده ESRI و یک نمایش دهنده مبتنی بر Flex (Flex-based web map application)، یک سیستم منظم و کارآمد برای ردیابی وسایل نقلیه شهرداری این شهر بوجود آمد، با استفاده از این روش کاربر مورد نظر می‌تواند ، وسیله نقلیه مورد نظر خود را بصورت زنده و همزمان ردیابی کند، علاوه بر این می‌توان براحتی کلیه مسیرهایی که آن وسیله نقلیه طی کرده است را روی نقشه دید. حافظه ثبت و ذخیره مربوط به نگهداری تاریخچه مسیرهای طی شده هر کدام از وسایل نقلیه را، می‌توان از چند دقیقه تا چندین روز تنظیم کرد. با استفاده از این ابزار ردیابی شرکت ESRI ، می توان کلیه وسایل نقلیه در حال حرکت را بر روی نقشه GIS شهر مشاهده کرد، یکی دیگر از امکانات این ابزار ردیابی، امکان مشاهده سرعت وسیله نقلیه همراه با تاریخ و زمان دقیق در یک پنجره کمکی که در یک صفحه نمایش ظاهر می‌شود، می‌باشد.

سیستم ردیاب شهر سندی سیتی

سیستم ردیاب شهر سندی سیتی

ویژگیهای سیستم ردیاب ناوگان شرکت ازری

هر یک از وسایل نقلیه با استفاده از یک آیکون خاص، مشخص شده است. که بیانگر مسیر حرکت و نوع کاربری و استفاده از آن وسیله نقلیه است. در شهرداری Sandy City کلیه داده های حاصل شده از ردیابی هر یک از وسایل نقلیه این شهرداری بصورت مجزا، در یک پایگاه داده مکانی(GDB) به صورت ماهانه ذخیره می شوند. با استفاده از این داده های ذخیره شده که مربوط به مسیر حرکت هر یک از این خودرو ها می باشد، مدیران شهری این شهرداری براحتی می توانند بفهمند که در هر یک از مناطق و محله های شهری، چند خودرو ، در چند روز و چند ساعت مشغول به کار بوده اند و همچنین می توانند عملکرد هر یک از واحد ها(رانندگان) را برآورد نمایند.

رضایت شهروندان

در آینده نزدیک در مواقع بارش سنگین برف، شهروندان هر یک از محلات شهری با مشاهده وضعیت حرکت ماشین های برف روب شهرداری از طریق مراجعه به سایت شهرداری(از طریق شبکه اینترنت) می‌توانند ببینند که ماشینهای برف روب شهرداری در چه زمانی خیابانهای اطراف منزل خود را برف روبی کردند. به وسیله همین بررسی، شهروندان می توانند قبل از خروج از منزل مشاهده نمایند که آیا مسیر هایی که آنها برای تردد(مثلاً مسیر منزل به محل کار، مدرسه، دانشگاه و..) نیاز دارند آیا به تازگی برف روبی شده است یا خیر. این کار باعث می‌شود شهروندان یک برآوردی از حجم ترافیک موجود در معابر شهر، برای زمانبندی خود داشته باشند.

بهبود عملکرد شهرداری

ناظرین نظافت معابر شهری از این امکانات برای برنامه ریزی و مدیریت نوبت و مسیر حرکت ماشینهای برف روب و جمع آوری زباله در سطح شهر استفاده می‌کنند. این موضوع باعث افزایش سرعت و کارایی رانندگان وسایل نقلیه این خودروها شده است.

صرفه جویی در زمان و هزینه

به گفته مقامات این شهرداری استفاده از سیستم ردیابی باعث صرفه جویی قابل ملاحظه‌ای در هزینه و زمان خدمات ارائه شده به شهروندان شده است. و این موضوع در حالی است که این مسئله باعث رضایتمندی شهروندان نیز شده است.


لینکهای مفید: GIS چیست؟ خدمات GIS شرکت آرمان ژئوماتیک سایت شرکت ESRI
نظرات شما: