استفاده از GIS در مدیریت شهری در آمریکا

شرکت ESRI پیشنهاد استفاده ازبسته‌های ویژه‌ای تحت عنوان کلی ELA را کرده است. این بسته‌ها برای استفاده از GIS در مدیریت شهری تهیه شده‌اند. این اقدامی تجاری برای افزایش فروش محصولات ESRI می‌باشد. این بسته‌ها شامل مجموعه‌ای از نرم افزار‌های مختلف است. مجوز‌های قانونی استفاده از این نرم‌افزار‌ها و خدمات پشتیبانی آن با در نظر گرفتن تخفیفهای ویژه ارائه شده است. ESRI سعی در ترغیب مدیران شهری برای استفاده از محصولات این شرکت در مجموعه‌های مدیریتی خود می‌کند. این بسته پیشنهادی شامل 4 مجموعه مختلف ذیل می‌باشد:
  • ELAs for Commercial Businesses

  • ELAs for Government

  • ELA Programs for Small Utilities

  • ELAs for Nonprofit Organizations


استفاده از GIS در مدیریت شهری (تاسیسات)

یکی از این مجموعه‌ها، بسته Small Utilities ELA program است. که مربوط به پیشنهاد مجموعه‌ای از نرم افزارهای شرکت ESRI مثل : ArcGIS for Desktop،ArcGIS for Server،Esri CityEngine و… به سازمانها و شرکتهای پیمانکار فعال در حوزه ارائه خدمات شهری مثل آب و برق و گاز و فاضلاب به مشترکین شهری(زیر 100 هزار نفر) می‌باشد. ادارۀ آب و فاضلاب شهرداری گلندل ایالت پنسیلوانیا یکی از این سازمانها است که از خدمات بسته Small Utilities ELA program استفاده می‌کند. مسئولین به لطف استفاده از GIS موفق شده‌اند نقشه‌های بهنگام را در اختیار مسئولین و مشترکین آب شهری قرار دهند.

استفاده از GIS در مدیریت شهری (حوادث)

استفاده از تکنولوژی های ارائه شده از طرف شرکت ESRI این امکان را در اختیار مسئولین شهری شهر گلندل قرار داده تا بتوانند مشکلات و خرابیهای بوجود آمده در شبکه آبرسانی و فاضلاب شهری را براحتی بر روی نقشه جانمایی کنند و از این قابلیت برای مدیریت و تصمیم گیری بهتر در مورد این خرابیها(مثلاً شکستگی لولۀ آب در یک منطقه) استفاده کنند. این کار باعث افزایش کیفیت آب شرب شهروندان و همچنین کاهش میزان هدر رفتن منابع آب زیر زمینی می‌شود.

استفاده از GIS در مدیریت شهری (آب هدر رفته)

استفاده از GIS در مدیریت شهری باعث شده است که مهندسین ادارۀ آب بتوانند میزان آب قابل دسترس و آب هدر رفته خود را بر روی نقشه پیاده سازی کنند. این کار باعث شده است که کتابچه ها و نقشه‌های مربوط به وضعیت منابع آبی شهر برای کلیه مسئولین و مهندسین و مشترکین قابل دسترس باشد. این نقشه‌ها باعث ارتباط بهتر شرکتهای پیمانکار با مسئولین و مهندسین واحد GIS اداره آب شهر می‌شود. و این کار به نوبه خود باعث اطمینان از بهنگام بودن پایگاههای داده اداره آب و فاضلاب این شهر می‌شود. GIS در مدیریت شهری

مزایای طرح

آقای شان کافمن مسئول GIS شهرداری گلندل می‌باشد. ایشان در ارتباط با استفاده از GIS در مدیریت شهری به مزایای آن اشاره می‌کند که عبارتند از:
  • تأمین تمامی نیاز های شهرداری در زمینه GIS

  • مقرون به صرفه بودن استفاده از خدمات شرکت Esri با استفاده از امکانات بسته پیشنهادی برای شهرداری

  • بهره مندی از سرویس های پشتیبانی شرکت Esri

  • امکان گذراندن دوره های آموزشی مطالب مرتبط با GIS از راه دور(اینترنتی) برای مهندسین بخش فنی


وب سایت واحد GIS شهرداری

در سایت واحد GIS شهرداری (GVMA) توضیحاتی کلی در مورد GIS ارائه شده است. مطالب بصورت خیلی ساده و قابل درک برای عموم مطرح شده است. همچنین لیستی ازنقشه‌های موجود در این واحد که با فرمتهای GIS وجود دارد ارائه شده است. نقشه‌ها با ذکر جزئیات از قبیل نقطه‌ای، سطحی و یا خطی بودن عوارض مشخص شده‌اند. شهروندان عادی این شهر می‌توانند با مراجعه به قسمت فروش نقشه در سایت فایل نقشه‌های مورد نیاز خود را از طریق ایمیل دریافت کنند. نقشه های کاغذی مورد نیاز هم با توجه به قیمتهای اعلام شده در سایت قابل خریداری هستند. جدول زیر لیست عوارض موجود در واحد GIS اداره آب و فاضلاب شهرداری گلندل را نشان می‌دهد. نام لایه ها و تعریف عوارض و طبقه بندی ذکر شده است. وب سایت واحد GIS شهرداری
وب سایت واحد GIS شهرداری
نقشه های موجود در سایت شهرداری
نقشه های موجود در سایت شهرداری

لینکهای مفید:
GIS چیست؟
خدمات GIS شرکت آرمان ژئوماتیک
سایت شهرداری گلندل
آشنایی با شرکت ESRI
نظرات شما:
نظر آقا یا خانم براتی :
عالی