سیستم اطلاعات مکانی GIS شهرضا

شرکت آرمان ژئوماتیک به عنوان مجری پروژه GIS شهرضا انتخاب شد.

برای اداره شهر نیاز به نقشه و اطلاعات مکانی می‌باشد. بدین منظور این مشاور پیشنهاد ایجاد سیستم اطلاعات مکانی(GIS) را به شهرداری شهرضا ارائه نمود. مراحل زیر برای ایجاد و راه اندازی سیستم GIS در شهرضا انجام شد:
 1. آموزش مبانی GIS و آشنایی با نرم افزار ArcGIS

 2. ایجاد سیستم اطلاعات مکانی و استقرار آن بدون همکاری پرسنل یک سازمان امکان پذیر نمی‏‌باشد. از سوی دیگر منابع انسانی کارآمد از مهمترین سرمایه‌های یک سازمان است. بنابر این در گام نخست دوره آموزشی مبانی GIS و آشنایی با نرم افزار ArcGISدر محل شهرداری به مدت 60 ساعت برگزار گردید.
 3. تحلیل وضع موجود و نیازمندیها

 4. اولین مرحله در راه‌اندازی یک سیستم اطلاعات مکانی تحلیل وضع موجود و نیازمندیهای کاربران آن سیستم می‏‌باشد. این مرحله در واقع فاز طراحی یک سیستم اطلاعات مکانی است. پس از تحلیل نیازها که با همکاری کاربران انجام شد مستندات مربوطه در قالب یک گزارش آماده و تحویل گردید.
 5. آماده سازی داده های مکانی

 6. با توجه به اینکه آخرین نقشه موجود شهرضا مربوط به پرواز سال 1384 بوده است. از تصویر ماهواره‌‏ای ایکونوس جهت بهنگام رسانی نقشه شهر استفاده گردید. پس از بهنگام رسانی آماده سازی این نقشه‏‌ها برای ورود به سیستم GIS در دستور کار این مشاور قرار گرفت. تصویر ماهواره ای آیکونوس شهرضا

  قسمتی از تصویر ماهواره ای شهرضا

 7. تهیه نرم افزار با قابلیتهای پایه GIS بصورت کاملا فارسی

 8. برای بهره‌گیری بهتر از داده‌های مکانی آماده سازی شده یک نرم افزار با استفاده از ابزارهای ArcObjects و زبانهای برنامه نویسی مبتنی بر .Net Framework بصورت کاملا فارسی تهیه شد و به همراه داده ها بر روی یک CD قابل نصب ارائه شد. GIS شهرضا

  برنامه GIS شهرضا

 9. ارائه داده های مکانی مورد نیاز بر روی Web

 10. استفاده عمومی از نقشه‌ها بر روی Web یکی از قابلیتهایی است که بسیار متداول شده است. بدین منظور یک صفحه ویژه بر روی سایت شهرداری شهرضا جهت استفاده عمومی از نقشه‌های آماده سازی شده قرار داده شد. قابلیتهای این نرم افزار عبارتند از:
  • بزرگنمایی نقشه (Zoom In ، Zoom Out )
  • نمای کلی شهر(Zoom All)
  • جابجایی نقشه(Pan)
  • بازیابی اطلاعات توصیفی(Identify)
  • خاموش و روشن کردن لایه‌های مورد نیاز
  • امکان جستجو بر روی نقشه
  • امکان بازیابی اطلاعات متنی و تصویر و صدا
  وب جی آی اس شهرضا

لینکهای مفید: GIS چیست؟ خدمات GIS شرکت آرمان ژئوماتیک سایت شرکت ESRI
نظرات شما: